شنبه 02 شهريور 1392 - Aug 24 2013
92/06/01 - 11:42
شماره: 13920601000055
مديرعامل خانه هنرمندان در مراسم «شبي با قيصر امين‌پور»:
تنديس «قيصر امين‌پور» در ميداني به همين نام نصب مي‌شود

مديرعامل خانه هنرمندان ايران از انتشار مجموعه‌اي نفيس از شعرخواني 7 ديوان بزرگ شعر فرهنگ ايراني و نصب تنديس قيصر امين‌پور در ميداني به همين نام طي يك ماه آينده خبر داد.

به گزارش خبرنگار كتاب و ادبيات باشگاه خبري فارس «توانا»، مراسم «شبي با قيصر امين‌پور» شب گذشته (پنجشنبه 31 مرداد) با حضور ساعد باقري، سهيل محمودي، طاهره ايبد، اسماعيل اميني از شاعران و نويسندگان كشور، مجيد سرسنگي مديرعامل خانه هنرمندان، حجت‌الاسلام سيدمحمود دعايي مديرعامل روزنامه اطلاعات، عبدالجبار كاكايي، محمدرضا محمدي‌نيك از شاعران پيشكسوت، همسر و اعضاي خانواده‌هاي امين‌پور و حسيني و جمعي از اهالي فرهنگ و ادب در تالار استاد جليل شهناز خانه هنرمندان برگزار شد.

* سرسنگي: يكي از اركان شعر معاصر به ويژه شعر معاصر بعد از انقلاب، قيصر امين‌پور است

در اين مراسم مجيد سرسنگي، مديرعامل خانه هنرمندان بيان داشت: ايده برگزاري شب‌هاي ايران‌شهر از آنجا نشأت گرفت كه تصور ما اين بود كه يكي از جدي‌ترين نقايصي كه در حوزه فرهنگ و هنر وجود دارد، عدم توجه دقيق به ادبا، هنرمندان، انديشمندان و متفكران ايراني است، البته اين بدين معنا نيست كه ما بي‌نياز از شناخت انديشمندان غير ايراني هستيم.

وي اضافه كرد: هر ملت واجد گنجينه‌هاي انساني است كه اگر به آنها توجه نكند، بخشي از فرهنگ خودش را محروم كرده و نقصاني در فرآيند شكل‌گيري و فرهنگ‌ خود ايجاد كرده است، به همين منظور در خانه هنرمندان ايران در كنار ساير برنامه‌هايي كه در طول يكسال برگزار مي‌شود تصميم گرفته شد تا برنامه تحت عنوان «شب‌هاي ايران‌شهر» تدارك ديده شود و در هر شب به يكي از انديشمندان، متفكرين، ادبا و هنرمندان برجسته ايراني كه سهم به سزايي در شكل‌گيري فرهنگ و هنر اين مرز و بوم داشتند، توجه شود.

سرسنگي ادامه داد: برنامه «شب‌هاي ايران‌شهر» از يك سو تجليل از بزرگان و فرهيختگان است و از سويي ديگر ايجاد امكان بازشناخت و بررسي دقيق‌تر فعاليت حرفه‌اي آنها است كه اميدواريم مجموعه اين برنامه‌ها با شكل و شمايلي كه تدارك ديده شده بتواند سهمي در بازشناسي و هويت فرهنگي و هنري كشور مربوطه را داشته باشد.

* نصب تنديسي از قيصر امين‌پور در ميداني به نام وي

وي درباره قيصر امين‌پور، بيان كرد: قيصر در زمان كوتاه عمر خود به چنان جايگاهي رسيد كه امروز بسياري از اساتيد اعتقاد دارند يكي از اركان شعر معاصر به ويژه شعر معاصر بعد از انقلاب، قيصر امين‌پور است.

مديرعامل خانه هنرمندان ايران گفت: در طول تاريخ يك ملت، هنرمندان، ادبا و برجستگان زيادي ظهور پيدا كرده و به جامعه معرفي مي‌شوند اما تعداد كمي از آنها به آن تشخص فرهنگي مي‌رسند كه در فرهنگ كشورشان باقي بمانند و نام‌شان در دفتر تمدن فرهنگي يك ملت ثبت شود.

وي اضافه كرد: معتقدم قيصر امين‌پور از آن دسته شاعران و فرهيختگاني بود كه با ويژگي‌هاي خاص و منحصر به فرد خود توانست نام خودش را در اين فرهنگ ثبت كند و به آن تشخص فرهنگي دست يابد كه حتي سال‌ها بعد از هجرت وي، همچنان دوست‌داران و علاقه‌مندان گردهم مي‌آيند و در وصف او سخن مي‌گويند.

سرسنگي ادامه داد: اشعار قيصر امين‌پور در آينده‌اي بسيار دور به عنوان اشعار فاخر و برخاسته از بطن مردم، دلسوزانه و دردمندانه خواهد ماند همان طور كه اكنون اشعار اين شاعر در ياد همه مردم جاودانه مانده است.

وي افزود: به مناسبت برگزاري شبي با قيصر امين‌پور، با هماهنگي‌هاي صورت گرفته با شهرداري تهران تا چند روز آينده پيكره‌اي از اين شاعر فقيد در ميداني كه به نام او نامگذاري شده است، نصب خواهد شد.

* انتشار مجموعه‌اي نفيس از شعرخواني 7 ديوان بزرگ شعر فرهنگ ايراني تا يك‌ماه آينده

مديرعامل خانه هنرمندان ايران گفت: در اين خانه سعي شده است كه در حوزه شعر كه شايد در اين سال‌ها مغفول واقع شده است، كارهاي خوبي با همكاري انجمن شاعران ايران انجام شود، در همين راستا نيز مجموعه‌اي نفيس از شعرخواني هفت ديوان بزرگ شعر فرهنگ ايراني كه صحيح‌خواني شده و به صورت لوح فشرده درآمده است، تا يك ماه ديگر منتشر مي‌شود.

* قيصر امين‌پور يكي از هنرمندان اثرگذارتر در كشور بود

در ادامه اين مراسم سهيل محمودي، شاعر درباره قيصر امين‌پور بيان داشت: هميشه دريغ و افسوس داشتيم كه چرا نسل‌هاي جوان‌تر و نسل‌هاي پيش رو نمي‌توانند قيصر را از نزديك ببينند و نفس گرم و مظهر ذوق و خلاقيت را از نزديك مشاهده و تجربه كنند، كه يك شاعر بزرگ چه منش، شيدايي و شوريدگي دارد اين از رنج‌ها و دريغ‌هاي ما است، كه روزگار زود قيصر را از ما گرفت. 

وي اضافه كرد: گرچه آثار قيصر امين‌پور همراه ما است و خانواده ارجمند اين شاعر حافظ انديشه‌هاي قيصر هستند و براي ترويج آن تلاش مي‌كنند و دوستان اين شاعر چراغ ياد او را به شكل زمزمه‌هاي سرشار از توجه و تعلق خاطر نگه داشته‌اند.

محمودي ادامه داد: قيصر در نسل ما يكي از اثرگذارترين هنرمندان در كشور است يعني اگر حوزه‌هاي ديگري نظير تجسمي، موسيقي و سينما را جمع كنيم، قيصر امين‌پور از همه آنها اثرگذارتر بوده و داراي اثري عميق است.

* قيصر طرف مردم بود كه اين مهم روشن‌ترين بخش اين شاعر است

وي با بيان اينكه قيصر امين‌پور با آزادگي و هوشمندي باليد و با صداقت توأم شد، بيان كرد: در اين يكي دو روز در سايت‌هاي خبري مي‌خواندم كه قيصر امين‌پور كدام طرفي بود؟، بنده وقتي به تحليل پرداختم به اين نتيجه رسيدم كه قيصر طرف مردم بود؛ اين روشن‌ترين بخش قيصر بوده است و دوستان قيصر، همسر و دختر او نيز كه نفس به نفس همراه اين شاعر بودند، مي‌دانند كه قيصر امين‌پور طرف مردم بود.

 محمودي بيان كرد: واژه مردم، تعريف پيچيده‌اي نيست يعني وقتي انقلاب شد، قيصر طرف مردم بود و وقتي جنگ شد، قيصر امين‌پور در سال 59 در زمستان و پاييز كه دانشگاه‌ها تعطيل بود به شكل يك بسيجي به جنگ رفت و سال‌هاي بعد هم در دانشگاه طرف مردم بود و اگر در شرايطي همانند هشت سال پيش كه رخ داده بود، باز قيصر طرف مردم بود.

وي اضافه كرد: قيصر امين‌پور با هيچ يك از آدم‌هايي كه در اين هشت سال سراغ داشتيم و خيلي هم برخي اوقات بي پروايي نشان مي‌دادند، سر و سري نداشت، او با اعتقاد، باور و ايماني زيسته بود و ايمان و ايران ما براي او عزيز بود و مردماني كه با اين ايمان نسبت دارند، قيصر امين‌پور همراه آنها بود.

 * قيصر امين‌پور از ابتداي جواني تا زماني كه از دنيا رفت، هيچ تغييري نكرد

 محمودي ادامه داد: قيصر امين‌پور از ابتداي جواني تا زماني كه از دنيا رفت، هيچ تغييري نكرد؛ در جاي خودش ايستاده بود، شرايط كه عوض مي شد، احساس مي‌كردند كه قيصر عوض شده است در صورتي كه اين گونه نبود چرا كه قيصر شاعري باورمند با مهر مردم خودش بود.

به گفته وي قيصر امين‌پور باورمند، عقيده‌مند و استوار بوده و تكيه بر فرهنگي داشت كه آن فرهنگ ناصر خسرو، فردوسي، مولوي، سعدي و بيدل است و تا روزگار ما نيما، اخوان و سپس سپهري و فروغ را به جامعه بخشيده است.

محمودي درباره مراسم شب‌هاي ايران شهر، بيان داشت: اين برنامه با مراسم علامه طباطبايي آغاز و سپس بزرگداشتي براي علامه دهخدا برگزار شد اما در نهايت بهمن نام‌ور، تلاشگر در حوزه فرهنگ و ادبيات پيشنهاد داد تا مقداري معاصرتر شويم به همين منظور چند گزينه را با اين فرد مطرح كرديم كه يكي ياد «سيدحسن حسيني» و «قيصر امين‌پور»  بود.

* كلمه «شاعر انقلاب» مورد ظلم قرار گرفته است

وي با اشاره به كلام مجيد سرسنگي رئيس خانه هنرمندان درباره تشبيه قيصر امين‌پور به عنوان شاعر انقلاب، گفت: اگر قصد آقاي سرسنگي از به كارگيري شاعر انقلاب براي قيصر به عنوان توجه به آرمان‌ها خوب است چراكه او با آرمان‌هاي سال 57  كه به انقلاب اسلامي انجاميد، بزرگ شده است و در آن فضا تنفس كرده و آن آرمان‌هاي اصيلي كه به آن تحولات انجاميد، به آن پايبند بود.

محمودي ادامه داد: اما مي‌دانيم كلمه «شاعر انقلاب» مورد مناقشه و ظلم قرار گرفته است، يعني آدم‌هاي درجه چندم و بي‌استعداد و فرصت‌طلب و آدم‌هايي كه در شرايط عادي جايي راهشان نمي‌دهند، از مراكزي پول‌هاي كلان به نام ادبيات انقلاب مي‌گيرند و به نوعي از مراكزي پول‌هاي بي‌حساب و كتاب مي‌گيرند براي جاهايي كه خودشان نوعي تقسيم غرايم انجام مي‌دهند، قيصر امين‌پور از اين نسل نبوده است.

وي بيان كرد: قيصر از نسل بي‌سوادها نبود تا با رانت‌ها زندگي كند؛ فريدون عموزاده خليلي و بيوك ملكي در جمع ما حضور دارند كه با قيصر امين پور بوده‌اند، آنها كساني هستند كه مي‌دانند قيصر از همين فرصت طلب‌ها چه آسيب‌ها و ضربه‌ها ديده است.

* عدم وجود كتابخانه تخصصي شعر در ايران

محمودي با اشاره به جايگاه ادبي شاعران فقيد امين‌پور و حسيني ادامه داد: كتابخانه تخصصي شعر در ايران وجود ندارد؛ معتقدم انجمن شاعران اين امكان را بايد پيدا كند كه همه كتاب‌ها درباره قيصر را جمع‌آوري كند حتي معتقدم مكاني بايد براي اين دو شخصيت موزه شود، به گونه‌اي ديگر دو شخصيت هستند كه برآمده از آرمان‌هاي اصيل هستند؛ آرمان‌هاي اصيلي كه انقلاب اسلامي رخ داد و انسان‌هايي در اين عرصه رشد كرد.

وي افزود: ما نياز داريم به مركزي كه اگر آثار تحقيقي، پايان نامه‌اي نوشته مي‌شود در آن مكان نگهداري شود چراكه ترجمه‌ها و تحقيقات مرحوم سيدحسن حسيني و پايان‌نامه قيصر امين‌پور يكي از مهمترين آثار مهم است كه بايد كارهاي اين دو شاعر در مكاني جمع شود و حتي بسياري از كارهاي سطحي هم كه انجام مي‌شود چه به عنوان پايان‌نامه و چه به عنوان تحقيق بايد فكر و مجموعه‌اي باشد كه شأنيت اين گونه كارها حفظ شود.

* كاكايي: قيصر و سيدحسن حسيني دو مكتشف بزرگ در شعر اجتماعي بعد از انقلاب بودند

در ادامه اين مراسم عبدالجبار كاكايي، شاعر با قرائت اشعاري بيان داشت: قيصر امين‌پور و سيدحسن حسيني انصافاً دو تن از مكتشفان بزرگ موضوعي شعر اجتماعي بعد از انقلاب بودند، علاوه بر اينكه مكتشف ميدان‌هاي موضوعي بودند، معمار مناسبت‌ها در حوزه مضمون‌ها و موضوعات اجتماعي بودند به نوعي كه با اعتقادات قلبي و فرهنگ معنوي خودشان، عرفان اجتماعي را در مناسبات اجتماعي وارد كردند.

* راكعي: استعاره به عنوان يك فرآيند ذهني ـ زباني مورد توجه زبان‌شناسان شناختي قرار گرفته است

در اين مراسم فاطمه راكعي، مدير عامل انجمن شاعران ايران به سخنراني در زمينه استعاره در شعر قيصر بر اساس ديدگاه جرج ليكاف پرداخت و گفت: استعاره به عنوان مبحثي مهم و قابل اعتنا از ديرباز در حوزه‌هاي فلسفه و ادبيات مطرح بوده و متفكران و اديبان از عهد درخشش تمدن يونان باستان تا امروز به آن پرداخته‌اند.

وي اضافه كرد: امروز با پيشرفت و گسترش علم زبان‌شناسي، استعاره به عنوان يك فرآيند ذهني ـ زباني مورد توجه زبان‌شناسان شناختي قرار گرفته است.

راكعي آن گاه پس از تعريف فني استعاره به تحليل شعر «سفر ايستگاه» از قيصر امين‌پور بر اساس ديدگاه ليكاف پرداخت و افزود: از اين ديدگاه استعاره موجود در شعر ياد شده به صورت «عشق سفر است» تحليل شد كه در اين استعاره مسافران متناظر با عاشقان، وسيله نقليه متناظر با رابطه عاشقانه و مخرج مشترك متناظر با اهداف مشترك تعريف مي‌شود.

 قطار مي‌رود/ تو مي‌روي/ تمام ايستگاه مي‌رود/ و من چقدر ساده‌ام/ كه سال‌هاي سال/ در انتظار تو/ كنار اين قطار رفته ايستاده‌ام/ و همچنان/ به نرده‌هاي ايستگاه رفته/ تكيه داده‌ام!

* محمدي‌نيكو: چرا قيصر ساعت‌ها در شبكه‌هاي تلويزيوني ايران محجور ماند؟

بعد از سخنراني فاطمه راكعي، افشين علاء به نقد برخي از اشعار قيصر امين‌پور پرداخت و سپس محمدرضا محمدي‌نيكو شاعر و يكي از دوستان مرحوم امين‌پور بر روي سن حاضر و درباره اين شاعر هميشه جاودان، بيان كرد: شبي كه قيصر به رحمت حق پيوست، بنده در خارج از كشور نيمه شب با يك تشويش و اضطرابي از خواب پريدم و ‌فهميدم كه در ايران اتفاقي افتاده است.

وي اضافه كرد: شبكه‌هاي ايران نظير جام‌جم را باز كردم اما هيچ خبري نبود، تلاش كردم و عاقبت بر روي يكي از سايت‌هاي خارجي ديدم كه درشت نوشته، قيصر امين‌پور در گذشت؛ شايد تا ساعت‌ها در هيچ كدام از شبكه‌هاي ايراني، خبري از اين درگذشت نبود.

محمدي نيكو ادامه داد: دو برداشت از بيان اين مطلب دارم نخست اينكه، در حالي كه آن شبكه‌هاي خارجي از مرگ بزرگان خود خيلي سريع مي‌گذشتند اما در مقابل قيصر امين‌پور تأمل كردند از بابي كه مي‌دانستند اين شاعر، چهره و نماينده جريان ادبي در ايران بوده و اسمي ماندگار است؛ ديگر اينكه چرا قيصر ساعت‌ها در شبكه‌هاي تلويزيوني ايران مهجور ماند؟

وي افزود: در سوئد در جلسه شعري حضور داشتم از بنده خواستند كه از شعر معاصر ايران يك قطعه را ترجمه و قرائت كنم بنده كم از شعر شاعران معاصر در ذهن ندارم ولي هر چي گشتم ديدم كه بهتر از شعر قيصر، شعري نيست كه نشان دهنده آن دانش و فرزانگي نهفته در شعر امروز ايران باشد

محمدي نيكو عنوان كرد: شعر را «خدا روستا، بشر شهر را، ولي شاعران آرمان شهر را» را ترجمه كردم، شگفتي كه در آن جمع بود هنوز به ياد دارم، در اين شعر قيصر پاسخ بسيار دقيقي به افلاطون داده است كه «آرمان‌شهر» آفريده شاعران است.

* تجليل از «زيبا اشراقي»، همسر قيصر امين‌پور

در پايان اين مراسم، عرفان نظرآهاري، ساعد باقري و جمعي از دوستان مرحوم قيصر امين‌پور به شعر خواني از اين شاعر پرداخت و در نهايت تنديس خانه هنرمندان به همراه يك سكه بهار آزادي از سوي خانه هنرمندان ايران، دوره مثنوي معنوي از سوي مؤسسه اطلاعات، تابلوي خوشنويسي اثر «احمد آريامنش» از سوي انجمن خوشنويسان ايران و لوح تقدير از سوي مركز موسيقي صدا و سيما به زيبا اشراقي، همسر زنده ياد قيصر امين‌پور اهدا شد.

انتهاي پيام/